spacer.png, 0 kB

Wina z regionu Veneto

wina z regionu Vento:: wina włoskie:: włoskie wino:: wina aaWenecja jest stolicą regionu, jedno z najsłynniejszych miast świata. Wenecja jest to obszar uprawny pomiędzy jeziorem Garda a Adriatykiem znany z wina Valpolicalla o łagodnym smaku oraz białego wina Soave, w tym również znane są czerwone bądź różowe rodzaje Bordolinio. Veneto słynie ze znakomitych warunków do tworzenia wspaniałych win. Jest to jeden z trzech regionów winiarskich północno-wschodnich Włoch. Aby poznać prawdziwe możliwości regionu trzeba spróbować Amaeone della Valpolicella lub w skrócie zwane, Amarone, które jest klasycznym winem włoskim tego regionu. Wino ma wyższą zawartość alkoholu powyżej 14% i należy do gatunku jednych z najbardziej cenionych przez koneserów win włoskich. Jest to bogate, owocowe wino, które produkuje się je dość unikalną metodą znają jako Appassimento.

Winogrona przed tłoczeniem są suszone w specjalnych warunkach przez cztery miesiące, gdzie wzrasta zawartość cukru i tracą około 30% swojej pierwotnej wagi, następnie przeprowadzany jest proces winifikacji, po czym wino poddane jest procesowi dojrzewania w dębowych beczkach od 24-36 miesięcy. Po 5 latach od zbioru Amarone jest butelkowane i starzone przed wypuszczeniem na rynek. Najlepiej spożyć wino po osiągnięciu 10 lat. Znakomite do dziczyzny, czerwonych mięs i ostrych dojrzałych włoskich serów.

Inne wina to:
Wino Amarone della Valpolicella – najlepiej jest kontemplować ten smak z silnymi serami lub po posiłku.
Wino Soave Classico Superiore – wino to starzone jest w 3 miesiące w baryłkach dębowych, co nadaje mu wyraźną strukturę i wyjątkowy smak.
Wino Pinot Grigio – w smaku świeże nuty jabłek i owoców egzotycznych wraz z przyjemnymi niuansami suszonych owoców i siana. Posiada słomkowy kolor. Najlepiej komponuje się z pierwszymi daniami, zupami, wegetariańskim risotto i potrawami z ryb.

 


Wino włoskie obszaru Veneto można zakupić także w sklepach internetowych.

:

 

 

 

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB