spacer.png, 0 kB

Wina z regionu Piemont

 

 włoskie wina z regionu Piemont:: wina włoskie:: winaW średniowieczu zakonnicy, dla których wino potrzebne było początkowo dla celów liturgicznych, a później handlowych, powoli doprowadzali sztukę winiarską do rozkwitu. Piemont obok Toskanii to największy region winiarski Włoch. Zimy są śnieżne, lata gorące i suche. Podczas zbiorów występują mgły, jest to jedyna winorośl, która pnie się wysoko i jedyna, która znosi mgły. Prawie wszystkie winnice leżą na zboczach, zbiory winogron w przeliczeniu na hektar należą do najniższych we Włoszech. Chluba dzisiejszego Piemontu to wino Nebbiolo, które jest uważane za jedną z najszlachetniejszych odmian, dająca ciemne, taniczne, bogate w alkohol i długowieczne wina cenione przez kolekcjonerów. W młodości wina są niezwykle garbnikowane i z dużą ilością kwasu, z czasem ukazują całą swoją niezwykłą złożoność. Okres dojrzewania wina to minimum 24-36 miesięcy w dębowych beczkach. Wino starzeje się w beczce - za Starzenie się w beczce odpowiada za akcenty wanilii, dymu i smoły. Dalsze leżakowanie wina w butelkach dodaje skórę, cedr, tytoń.
Inne wina to:
Wino Barolo – nazwa wina pochodzi od gminnej miejscowości o tej samej nazwie. Jest to wino ciemno rubinowe lub granatowe z pomarańczowym refleksem. Minimalny poziom alkoholu to 13%. Uważane jest za wizytówkę win włoskich.
Wino Barbaresco – cechy tego wina zbliżone są do Barolo, jest jednak nieco lżejsze o minimalnym poziomie alkoholu 12,5%.
Gattinara – wino znane jest od stuleci, dzisiaj jednak produkowane jest w dość ograniczonej ilości. Ma czerwono-granatowy kolor z tendencją do pomarańczowego z odcieniami fioletu, szczególnie po kilku latach starzenia. Musi obowiązkowo dojrzewać 3 lata. Najlepsze do pieczonych mięs.
Wino Moscato d’Asti – wino ma słomkowo-żółty kolor o brylantowej przejrzystości, charakterystycznym bukiecie, słodkim smaku. Wino najlepsze jest młode, zaleca się konsumować je w pierwszym półroczu następującego roku po zbiorze.
Wino Asti lub Asti Spumante – jest brylantowo przeźroczyste w kolorze od słomkowo-żółtego do złoto-żółtego, charakterystyczny odmienny zapach. Wino zalecane do deserów.

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB